Wszystkie materiały video dostępne będą na stronie Teatru na Facebooku oraz na kanale Scenoptikon na Vimeo.

Teatr w czasach pandemii – szanse i zagrożenia działań online | 26 maja godz. 18:00

Transmisje spektakli, udostępnianie archiwów, czytanie poezji i bajek dla dzieci – teatry zeszły do internetowego podziemia i nie przestają działać.

A jakie jest Wasze zdanie na temat sztuki w Internecie i działania teatrów online?
Jakie nowe możliwości daje ta sytuacja, a czego Wam brakuje?
Czy przestrzeń Internetu może zastąpić teatralną scenę?

Zapraszamy Was do rozmowy, w której poszukamy odpowiedzi na pytania krążącego wokół zagadnienia teatru w sieci.

Do udziału w dyskusji zachęcamy w widzów Teatru Horzycy, a w szczególności młodzież i seniorów, gdyż jest to pierwsze spotkanie w ramach międzypokoleniowego projektu „Młody Teatr”.

Chętnych prosimy o przesłanie zgłoszenia na adres: k.pagowska@teatr.torun.pl

Więcej o informacji o projekcie: http://teatr.torun.pl/edukacja-i-projekty/13079-2/

Formuła spotkania:

1. Dyskusję współtworzą jej uczestnicy – nie ma tu zaproszonych gości czy ekspertów/-ek – głos każdego widza jest jednakowo ważny.
2. Dyskusja odbywa się na platformie ZOOM – aby wziąć w niej udział trzeba pobrać i zainstalować bezpłatną aplikację na wybranym urządzeniu (telefon, komputer)
Oto link: https://zoom.us/support/download
3. Nad przebiegiem spotkania czuwa moderatorka, która wyznacza tematy dyskusji oraz stara się włączyć wszystkich uczestników.
4. Dyskusja opiera się na wzajemnym szacunku do odmiennych poglądów. Nie ma jednej, dobrej odpowiedzi na stawiane pytania, a tym spotkaniem chcemy poznać jak najwięcej różnych perspektyw.
17.45 – 18.00 – rozgrzewka techniczna (jeśli macie Państwo wątpliwości związane z obsługą aplikacji, w tym czasie będzie można je rozwiać)
18.00 – 18.10 – powitanie, ustalenie zasad i przebiegu dyskusji
18.10 – 19.15 – dyskusja

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Dofinansowano z budżetu Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Kabaret Loża Kopernika online. Program 8. Gdzie jest Yeti? odc. 03 | 29 maja godz. 20:00

Włochaty potwór nawiedził Toruń! Szczególnie upodobał sobie artystów, którzy są grupą podwyższonego ryzyka i szczególnej wrażliwości. Wszyscy schowali się w piwnicach. Gdzie jest Yeti? Gdzie kryje się futrzasty prześladowca?

Kabaret literacki Loża Kopernika, tworzony od 2017 r. w Teatrze Horzycy w kawiarni Wejściówka, przygotował dla Państwa program online.

Będzie to już ósmy program Loży. Zdecydowaliśmy się podzielić go na odcinki, z których każdy kolejny udostępniony będzie w kolejne pandemiczne piątki.

Zależy nam na pielęgnowaniu w sobie i w Państwu poczucia humoru i ironicznego spojrzenia na rzeczywistość. Wierzymy, że teraźniejszość szczególnie takiego podejścia wymaga. Że nasze nieco absurdalne teksty mogą pomóc w zbudowaniu nowej ścieżki myślenia, oderwanej od codzienności, a podążającej tropem… Yeti.

W odcinku pierwszym wystąpią: Małgorzata Abramowicz, Karina Krzywicka, Matylda Podfilipska, Julia Sobiesiak-Borucka, Paweł Kowalski oraz tradycyjnie przy fortepianie Igor Nowicki

Aranżacja muzyczna: Igor Nowicki
Montaż: Waldemar Dziomba
Autorzy tekstów: zespół
Opieka artystyczna: Paweł Paszta

Szczeliny istnienia | Krzątactwo – wideo spektakl

Wideo spektakl z udziałem Jolanty Teski i Agnieszki Wawrzkiewicz, na podstawie rozdziału Krzątactwo z książki Jolanty Brach-Czainy „Szczeliny istnienia”.

O sile i niebezpieczeństwach codzienności, która jest niewidoczna, ale decydująca. Która stanowi o naszym istnieniu, ale podstępnie ukrywa przed nami swój sens. Drąży i nieraz niszczy nas, ale i prowadzi przez całe życie. Składa się z drobiazgów, które zagadkowo układają się w potężny wymiar naszego bycia.

Fragment ze scenariusza:

„Wszystkie nasze dzienne sprawy, miałkie, na pozór bezsensowne, pozbawione wagi, są jednak tym, przez co dane jest nam uczestniczyć w toczącej się walce ostatecznej. Drobne czynności krzątaczego bytowania, błahe gesty – obcinanie odrastających paznokci albo nakrywanie i sprzątanie ze stołu – jak się okazuje, mają poważne konsekwencje. Bezwzględne. Ostateczne.”

Wideo spektakl jest złożony z nagrań głosu aktorek oraz nagrań wideo wykonanych przez nie osobiście w swoich domach i okolicach.

Jolanta Brach-Czaina
“Szczeliny istnienia”
Krzątactwo

Występują: Jolanta Teska i Agnieszka Wawrzkiewicz
Montaż: Waldemar Dziomba
Reżyseria: Paweł Paszta

Teatralna Akademia Seniora – Arkadiusz Buszko – choreograf | 1 czerwca godz. 16.00

NAPRZEMIENNOŚĆ RUCHU W SYSTEMIE ÓSEMKOWYM – warsztaty online

Prowadzący: Arkadiusz Buszko – choreograf spektaklu „Kariera Nikodema Dyzmy” w reż. Piotra Ratajczaka

Celem warsztatów jest masaż całego ciała poprzez system ruchu w obrębie znaku nieskończoności, czyli ósemki wrysowywanej w strukturę naszego ciała.

Wielopoziomowość tych ruchów bardzo skutecznie uodparnia nasze stawy, dba o ścięgna i mięśnie oraz masuje prawą i lewą półkulę mózgu. Tai-chi jest oparte na kołach, system ósemkowy na ósemkach czyli dwóch połączonych kołach, więc śmiało możemy nazwać ten rodzaj ekspresji Polskim Tai-chi.

Oprócz części ruchowej porozmawiamy o roli ruchu i tańca w spektaklach.

Udział w warsztacie jest bezpłatny, ale obowiązują zapisy przez wysłanie wiadomości na adres k.pagowska@teatr.torun.pl
Liczba miejsc jest ograniczona i obowiązuje kolejność zgłoszeń.

Warsztaty odbędą się na platformie ZOOM – aby wziąć w niech udział trzeba pobrać i zainstalować bezpłatną aplikację na wybranym urządzeniu (telefon, komputer)

Oto link: https://zoom.us/support/download

Jeśli ktoś z Państwa potrzebuje pomocy technicznej związanej z obsługą lub instalacją programu, prosimy zgłaszać to w wiadomości.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Dofinansowano z budżetu Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Newsletter

Tylko ciekawe wiadomości

Zapisz się na nasz newsletter. Wysyłamy wiadomości z nowym repertuarem i nowościami w ofercie teatru, a także atrakcyjnymi zniżkami.