Ostatnia wieczerza – performans

W tym roku mija dokładnie 500 lat od śmierci wielkiego humanisty Leonarda da Vinci. W zadumie Wielkiego Tygodnia poddajmy się kontemplacji obrazu Ostatniej Wieczerzy. Podążając za historią biblijną, a także za motywem pożegnania w kulturze i sztuce, przygotowaliśmy wyjątkowy performans. W Wielki Czwartek aktorzy na proscenium dużej sceny będą prowadzić działania zapętlone przez 2 godziny.

Performans jest przedsięwzięciem w ramach projektu malarza i scenografa Jerzego Murawskiego pod tytułem „Dziennik Podróży z Ostatnią Wieczerzą”. Kostiumy wykorzystane na scenie będą pochodziły z rozwijanej przez artystę w ostatnich latach instalacji poświęconej żywemu obrazowi Ostatniej Wieczerzy.

„Było to przed Świętem Paschy. Jezus wiedząc, że nadeszła Jego godzina (…), umiłowawszy swoich na świecie, do końca ich umiłował. W czasie wieczerzy, gdy diabeł już nakłonił serce Judasza Iskarioty, (…) aby go wydać, wiedząc, że Ojciec dał Mu wszystko w ręce oraz że od Boga wyszedł i do Boga idzie, wstał od wieczerzy i złożył szaty. A wziąwszy prześcieradło nim się przepasał. Potem nalał wody do miednicy. I zaczął umywać uczniom nogi i ocierać prześcieradłem, którym był przepasany…” J13, 1-5 (Biblia Tysiąclecia)

reżyseria: Paweł Paszta

scenografia i kostiumy: Jerzy Michał Murawski

Wystąpią aktorzy i aktorki z Teatru Horzycy.

18 kwietnia w godz. 16.00-19.00 (można wejść i wyjść w dowolnym momencie.)

duża scena

Wstęp: 1zł

obraz: Leonardo da Vinci

Newsletter

Tylko ciekawe wiadomości

Zapisz się na nasz newsletter. Wysyłamy wiadomości raz w miesiącu, prezentując repertuar i nowości w ofercie teatru, a także atrakcyjne zniżki dla subskrybentów.

zapisz się