wróć

Międzynarodowy Dzień Teatru

Drodzy Widzowie!

Dziś nasze wspólne święto – Międzynarodowy Dzień Teatru 2018 r.

Teatr jest spotkaniem. Spotkaniem ludzi, którzy chcą razem doświadczyć czegoś najważniejszego. 

Spotkaniem jest czytanie tekstu przez reżysera. Spotkaniem jest każda próba. Spotkaniem jest proces pracy nad przedstawieniem, w który zaangażowany jest cały zespół i wszyscy pracownicy teatru.

Spotkaniem jest każdy spektakl. Scena to obietnica możliwości, zapowiedź wszystkiego, co może się na niej wydarzyć.  

Każdy spektakl jest spotkaniem unikalnym. Tylko tu i teraz. I niezależnie od tego, czy oglądamy spektakl siedząc w bogato zdobionej loży, stojąc na ulicy czy siedząc na poduszce w postindustrialnej przestrzeni, w teatrze więcej łączy nas niż dzieli. Teatr to wspólnota. Simon McBurney, autor orędzia z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru 2018, napisał:

 

„(…) ponieważ żyjemy w czasach podziału i rozłamu, żyjemy również w czasach ogromnego ruchu. Bardziej, niż w jakimkolwiek innym momencie w historii, ludzie są w ruchu; często uciekając; chodząc, pływając gdy zachodzi taka potrzeba, migrując; na całym świecie. A to dopiero początek. Odpowiedź na ten ruch, jak wszyscy wiemy, polegała na uszczelnieniu granic. Budowaniu ścian. Wykluczaniu. Izolacji. Żyjemy w tyrańskim porządku świata, gdzie obojętność jest walutą, a nadzieja przemytniczym balastem. A częścią tej tyranii jest kontrolowanie nie tylko przestrzeni, ale także czasu. Czas, w którym żyjemy unika teraźniejszości. Koncentruje się na niedawnej przeszłości i bliskiej przyszłości(…) Wiele osób twierdzi, że teatr nie będzie w stanie tego zmienić. Ale teatr nie przeminie. Ponieważ teatr jest miejscem – mam ochotę powiedzieć schronieniem – gdzie ludzie gromadzą się i natychmiast tworzą wspólnotę. Tak jak robiliśmy to zawsze”.

 

Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru 2018 życzymy, aby nasza wspólnota była silna i różnorodna, krytyczna i twórcza, zaangażowana i pełna entuzjazmu. I byśmy zawsze chcieli i potrafili rozmawiać.

 

 

zobacz —> Orędzie z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru