O debiutantach

Sylwia Gola

Studentka Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie. W spektaklu dyplomowym „Maria Stuart” Friedricha Schillera w reżyserii Szymona Kaczmarka zagrała tytułową rolę. Bardzo bliski jest jej teatr Agaty Dudy-Gracz, dlatego przygotowuje pracę magisterską jemu poświęconą. Publiczność Festiwalu Filmowego w Gdyni mogła zobaczyć ją w krótkometrażowym filmie „Świetne Wieści” Kuby Gryżewskiego. W teatrze debiutowała rolą Jeanne w „Pogorzelisku” Wajdiego Mouawada w reżyserii  Cezarego Ibera – spektaklu zrealizowanym przez Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie, do zespołu którego Sylwia Gola dołączyła od sezonu 2016/2017.

fot. Piotr Kręglicki

Jakub Skrzywanek

Absolwent Filologii Polskiej na Uniwersytecie Wrocławskim. W 2013 roku w ramach stypendium studiował na Uniwersytecie Karola w Pradze oraz pobierał kursy w tamtejszej szkole teatralnej – DAMU.  Od 2014 roku jest studentem Reżyserii w Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. W styczniu 2016 roku oficjalnie zadebiutował spektaklem „Cynkowi chłopcy” zrealizowanym w Teatrze Dramatycznym im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu, za który otrzymał I nagrodę na Festiwalu m-Teatr w Koszalinie. Spektakl zdobył także inne nagrody, m.in. nagrodę publiczności. Jest także laureatem stypendium artystycznego Prezydenta Wrocławia. Był asystentem m.in. Pawła Miśkiewicza i Agnieszki Olsten. Przygotowywał liczne performance i czytania prezentowane np. na Międzynarodowym Festiwalu Malta w Poznaniu. Jest członkiem kolektywu artystycznego „Antyteren”.

fot. Kasia Chmura

Beniamin Bukowski

Absolwent MISH UJ (filozofia i historia sztuki) oraz Wydziału Reżyserii Dramatu PWST w Krakowie, doktorant w Instytucie Filozofii UJ. Reżyser teatralny i dramaturg.

fot. Jakub Wittchen

Jacek L. Zawada

Aktor, absolwent Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie, Filia we Wrocławiu.

fot. Darek Senkowski

Magdalena Żak

Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Wystąpiła w przedstawieniu dyplomowym „Laleczka” (reż. J. Poniedziałek, premiera 9 kwietnia 2016) i w filmie dyplomowym „Kryształowa dziewczyna” (reż. A. Urbański, 2016). Po debiucie w Opolu zagrała w „Soundwork” (reż. W. Blecharz, premiera 15 października 2016) w TR Warszawa.

fot. archiwum prywatne

Anna Karasińska

Studiowała na Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi oraz na Uniwersytecie Łódzkim (filozofia). Absolwentka reżyserii na PWSFTViT. Jej szkolne filmy krótkometrażowe, a także fabuły i filmy dokumentalne były pokazywane na kilkudziesięciu festiwalach na całym świecie, zdobyły także kilka międzynarodowych nagród. W ramach Terenu TR w sezonie 2014/15 zrealizowała w TR Warszawa autorski spektakl ”Ewelina płacze”, który od jesieni 2015 wszedł do repertuaru teatru. Zrealizowała również „Drugi spektakl” w Teatrze Polskim w Poznaniu oraz „Urodziny” w ramach projektu Mikroteatr w Komunie Warszawa. 

fot. Archiwum teatru

Ewelina Pankowska

Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie, Fili we Wrocławiu i studentka czwartego roku psychologii na Uniwersytecie Wrocławskim. Występuje w teatrze TR Warszawa, Teatrze Konsekwentnym WARSawy, Teatrze Polskim w Poznaniu oraz Teatrze im. A. Mickiewicza w Częstochowie. Współpracowała z Anną Karasińską, Moniką Strzępką, Adamem Sajnukiem i Cezarym Iberem 

fot. Marta Ankiersztejn

Marta Kwiatkowska

Absolwentka Studium Wokalno-Aktorskiego w Gdyni, studiuje Psychologię na Uniwersytecie Gdańskim.

fot. Aleksander Korkoszka

Jan Napieralski

Student PWSFTviT im. Leona Shillera w Łodzi oraz roku dyplomowego Państwowego Policealnego Studium Wokalno – Aktorskiego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni. Debiutował w spektaklu „Kumernis czyli o tym, jak świętej panience broda rosła” Agaty Dudy Gracz. Później występował m. in w spektaklach Wojciecha Kościelniaka (Lalka, Chłopi, Zły) Jerzego Gruzy (Skrzypek na dachu) Jarosława Kiliana (Przygody Sindbada żeglarza) oraz koncertach sylwestrowych i tematycznych realizowanych w Teatrze Muzycznym w Gdyni.

fot. Edgar de Porey

Marta Streker

Studentka V roku Wydziału Lalkarskiego, Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie, Filii we Wrocławiu, kierunku reżyseria, specjalizacji reżyseria teatru lalek.
Dwukrotnie była laureatką stypendium artystycznego Prezydenta Miasta Wrocławia, na lata 2013/2014 i 2014/2015. W 2015 roku otrzymała stypendium im. gen. Augusta Emila Fieldorfa „Nila” (Ośrodek Pamięć i Przyszłość Wrocław) na realizację spektaklu „OSTATNI „LOT”, czyli historia „superbohatera” z Polski Ludowej”. W sezonie 2014/2015 wyreżyserowała, wraz z Bartoszem Porczykiem, spektakl dyplomowy IV roku Wydziału Lalkarskiego we Wrocławiu – „Amadeusz” Petera Shaffera. 

Asystentka Michała Zadary przy spektaklach „Dziady” (Teatr Polski we Wrocławiu), „Zbójcy” (Teatr Narodowy w Warszawie). Asystentka Krystiana Lupy przy spektaklu „PROCES” w Teatrze Polskim we Wrocławiu. Drugi reżyser przy produkcji „DZIADÓW CZĘŚĆ III” (2015) i „USTĘP” (2016) w Teatrze Polskim we Wrocławiu.

fot. archiwum teatru

Teresa Kowalik

Absolwentka PWST im. L. Solskiego w Krakowie, Filia we Wrocławiu.

Wystąpiła w monodramie „Set of structures” (2013) wyprodukowanym w ramach 34 Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Spektakl powstał na podstawie scenariusza i w reżyserii Marty Streker. Wyróżniony nagrodą Wrocławskiego Towarzystwa Przyjaciół Teatru „Szczebel do kariery” podczas 42. Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Jednego Aktora.

W 2016 miała miejsce premiera jej spektaklu dyplomowego „Believe me you fool” w reżyserii Cezarego Studniaka oraz „Skóra” w reżyserii Konrada Dworakowskiego. W 2016, wraz z setką aktorów i studentów wzięła udział w spektaklu Agaty Dudy-Gracz „4.’12 – i koniec”, prezentowanym w Teatrze Polski we Wrocławiu, w ramach 37 Przeglądu Piosenki Aktorskiej.

fot. archiwum teatru

Elżbieta Depta

Studentka V roku Reżyserii Dramatu na krakowskiej PWST, wcześniej ukończyła psychologię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Laureatka Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dla studentów uczelni artystycznych za wybitne osiągnięcia (2014), laureatka Stypendium Twórczego Miasta Krakowa (2014).  Jako pracę warsztatową wyreżyserowała „Romville” na podstawie tekstu  Justyny Pobiedzińskiej. Spektakl powstał  w ramach programu „Interwencje” i był prezentowany podczas festiwalu teatralnego POP-UP. W ramach pracy dyplomowej zrealizowała w Teatrze im. Stefana Żeromskiego w Kielcach spektakl pt. „Wojna nie ma w sobie nic z kobiety” na podstawie reportażu Swietłany Aleksijewicz. Depta jest uczestniczką międzynarodowych i ogólnopolskich festiwali teatralnych, m.in. finalistką projektu Teren TR 2015. Poprzez teatr rozwija również inicjatywy społeczne  – w ramach pracy dla Stowarzyszenia Na Rzecz Romów „Newo Dziwipen” prowadziła zajęcia teatralne dla dzieci romskich oraz warsztaty interkulturowe w Teatrze Polskim w Bydgoszczy. 

fot. Agata Andrusyszyn

Anna Antoniewicz

Absolwentka krakowskiej PWST na Wydziale Aktorskim. Aktorka zadebiutowała na scenie Teatru im. S. Żeromskiego w Kielcach w sezonie artystycznym 2015/2016, tuż po szkole teatralnej. Najważniejsze role: Klara w „Zachodnim wybrzeżu” Bernarda-Marie Koltèsa, reż. Kuba Kowalski (2016), Sarah Regan w „Harper” Simona Stephensa, reż. Grzegorz Wiśniewski (2016), Snajperka w „Wojna nie ma w sobie nic z kobiety” Swietłany Aleksijewicz, reż. Elżbieta Depta (2016). Zagrała w krótkometrażowych filmach: „Hycel” (2015), „Stypa” (2015).

fot. Szymon Rogiński

 

Magdalena Celmer

Absolwentka Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Otrzymała Główną Nagrodę Aktorską na 34. Festiwalu Szkół Teatralnych za rolę Cioci Róży Comfort w przedstawieniu dyplomowym „Laleczka” T. Williamsa w reż. Jacka Poniedziałka (premiera 9 kwietnia 2016 r.). Od sezonu 2016/17 pracuje w Teatrze Polskim w Bydgoszczy. 

fot. archiwum prywatne

Anna Biernacik

Studentka Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. Rola Tonki w spektaklu „Sceny myśliwskie z Dolnej Bawarii” Martina Sperra w reż. Grażyny Kani jest jej debiutem teatralnym. 

fot. Natalia Łuczak

Konrad Cichoń

Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie. Ukończył również dwuletnią Policealną Szkołę Aktorską Art-play Doroty Pomykały i Danuty Owczarek. Kształcił się pod okiem Pawła Miśkiewicza, Jana Peszka, Doroty Segdy, Roberta Gancarczyka. Zagrał w przedstawieniu dyplomowym „Dogville” Larsa von Triera w reż. Aleksandry Popławskiej (Billy) oraz „Marii Stuart” Friedricha Schillera w reż. Szymona Kaczmarka (hrabia Leicester). Od września 2016 roku w zespole Teatru Polskiego w Poznaniu.

fot. Dariusz Ozdoba

Małgorzata Biela

Studentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. L. Solskiego w Krakowie. Wystąpiła w przedstawieniach dyplomowych „Jestem VIPem” (reż. K. Imiela) i „Między nami dobrze jest (reż. A. Glińska). Po debiucie w Opolu zagrała w „Głodzie” (reż. A. Groszyńska) w Narodowym Starym Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie.

fot. archiwum teatru

Karol Kossakowski

Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. L. Solskiego w Krakowie. Wystąpił w przedstawieniach dyplomowych „Niech żyje wojna” (reż. R. Brzyk) i „Amok. Pani Koma zbliża się!” (reż. M. Liber). Po debiucie w Opolu zagrał w „Ty, Hitler” (reż. T. Kaczorowski) w Teatrze im. J. Kochanowskiego w Opolu.

fot. archiwum teatru

Jewgienia Boginska

Urodziła się i dorastała w Jużnosachalińsku (Sachalin, Rosja). Mieszka w Sankt-Petersburgu. W 2005 roku ukończyła Akademię Sztuk we Władywostoku ze spe­cjalnością aktorstwo dramatyczne. W latach 2005 — 2011 była aktorką w Akademickim Teatrze im. M. Gorkie­go we Władywostoku. W 2016 roku ukończyła Rosyjski Państwowy Instytut Sztuk Scenicznych (RGISI) w Sank­t-Petersburgu ze specjalnością reżyser teatralny.

Od roku 2012 często pracuje w Polsce jako pedagog te­atralny. Prowadziła treningi z aktorami w Teatrze Nowym w Poznaniu (w latach 2012- 2013), w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu (w 2014 roku) oraz w Teatrze Współczesnym we Wrocławiu (w latach 2015-2016).

fot. archiwum prywatne

Kamila Banasiak

Studentka IV roku Wydziału Aktorskie­go Państwowej Wyższej Szkoły Te­atralnej w Krakowie. Laureatka „Ogól­nopolskiego Przeglądu Monodramu Współczesnego” (2016).

fot. Giuseppe Lo Piestri

Jan Niemczyk

Student IV roku Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. 

Od kwietnia 2016 r. związany z Ośrodkiem Praktyk Teatralnych Gardzie­nice. 

fot. Marta Walocha

Olimpia Bogusz

Absolwentka Akademii Teatralnej w Warszawie Wydział Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku. Członkini dwóch teatrów niezależnych: Teatr Kooperacja Flug, Teatr Alatyr. Zagrała między innymi w spektaklach: Skończyły nam się dni w reż. Jakuba Kasprzaka. Spektakl był gramy m.in. na 20. Festiwalu Szekspirowskim nurt SzekspirOff w Gdańsku, 10.Międzynarodowym 14. Festiwalu ANIMO w Kwidzynie. 

fot. archiwum teatru

Alicja Czerniewicz

Studentka III roku Wydziału Sztuki Lalkarskiej warszawskiej Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza. Ostatnio pojawiła się w dwóch etiudach filmowych: Wolce w reżyserii Radka Dąbrowskiego i Erotyku Karoliny Potok.

fot. archiwum teatru

Zuzanna Łuczak

Absolwentka warszawskiej Akademii Teatralnej na Wydziale Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku. Została Piotrusią w Kocie w Butach w reż. Bernardy Bieleni w Operze i Filharmonii Podlaskiej. 

fot. archiwum teatru

Urszula Mazur

Absolwentka Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie – Wydział Lalkarski w Białymstoku (kierunek:aktorstwo). W ramach dyplomu grała m. in. w spektaklu muzycznym Kuchnia bez pokoju – Piosenki Toma Waitsa w reżyserii Wojciecha Kościelniaka. Zagrała rolę Aliny w spektaklu Balladyna reżyserowanym przez Katarzynę Deszcz w Teatrze Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku. 

fot. archiwum teatru

Małgorzata Rytel

Absolwentka Wydziału Sztuki Lalkarskiej AT w Białymstoku. Spektakle dyplomowe: Tarantula w reżyserii Marcina Bartnikowskiego. Gościnnie – w roli Wdowy – w spektaklu Moral Insanity. Tragedia ludzi głupich Teatru Papahema.

fot. archiwum teatru

Helena Siekierska

Studentka V roku Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza na wydziale Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku, absolwentka Wydziału Wiedzy o Teatrze, studentka X Akademii Praktyk Teatralnych Gardzienice. W 2015 roku zagrała rolę Afrosji Opupiejkiny Węgorzewskiej w dyplomie Tarantula (kolaż dramatów Witkacego) w reżyserii Marcina Bartnikowskiego.

fot. archiwum teatru

Izabela Zachowicz

Absolwentka Akademii Teatralnej, Wydziału Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku. Współzałożycielka i członkini niezależnej grupy teatralnej „Kooperacja Flug”, z którą współtworzyła m.in. autorski spektakl Łazienkowy Plac Zabaw prezentowany na festiwalu Mały Kontrapunkt w Szczecinie, 36. Małych Warszawskich Spotkaniach Teatralnych oraz XXI Międzynarodowym Przeglądzie Teatrów Lalek w Rijece (Chorwacja). Laureatka konkursu „Professional Training Grants” organizowanego przez Union Internationale de la Marionnette na warsztaty mistrzowskie w Charleville-Mézières (Francja).

fot. archiwum teatru

Rafał Iwański

Absolwent Wydziału Sztuki Lalkarskiej Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie. Jednym z jego spektakli dyplomowych była „Tarantula” w reż. Marcina Bartnikowskiego. Współpracuje w Operą i Filharmonią Podlaską, gdzie gra w bajce muzycznej „Kot w butach” w reżyserii Bernardy Anny Bieleni, 2016.

fot. archiwum teatru

Jakub Klimaszewski

Absolwent Wydziału Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku, Akademii Teatralnej w Warszawie. Współpracuje z Teatrem Ludowym w Krakowie (Sekretne życie Friedmanów). Jeden z założycieli grupy Teatralnej Kolektyw Supernova.

fot. archiwum teatru

Dawid Kobiela

Student IV roku aktorstwa na Wydziale Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku Akadami Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie. W ramach dyplomu zagrał m.in. w Być jak Beata w reż. Piotra Domalewskiego. Od grudnia 2016 aktor Śląskiego Teatru Lalki i Aktora „Ateneum” w Katowicach. Zagrał tam w spektaklach O królewnie Wełence reż. Janusz Ryl-Krystianowski i Kukuryku na patyku reż. Lucyna Sypniewska.

fot. archiwum teatru

Daniel Lasecki

Studiował na wydziale pedagogiki ze specjalizacją menadżer i animator kultury na Akademii Podlaskiej w Siedlcach. Po nich rozpoczął studia w Akademii Teatralnej w Warszawie na Wydziale Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku. 

fot. archiwum teatru

Rafał Pietrzak.

Student V roku kierunku aktorskiego Akademii Teatralnej w Warszawie Wydziału Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku. W 2015 roku wziął udział w spektaklu dyplomowym Królestwo Larsa Von Triera w reż. Piotra Waligórskiego. W 2015 roku przygotowałem również wraz z Teatrem Papahema spektakl Macbett E. Ionesco (opieka pedagogiczna Mateusz Przyłęcki). Spektakl ten zdobył III Nagrodę na Festiwalu Szekspirowskim w 2016 roku (nurt off). 

 

fot. archiwum teatru