Imprezy towarzyszące

(fot. Tomek Tyndyk)

20 – 26 maja

Labirynt / The Maze

Wystawa zdjęć Tomka Tyndyka, aktora TR Warszawa i fotografa,

„Labitynt/ The Maze” jest pierwszą wystawą Tomka Tyndyka. Jej otwarcie towarzyszyło premierze spektaklu G.E.N TR Warszawa w lutym 2017 r. „Tyndyk-fotograf skupia w kadrach odpryski teatralnej fantasmagorii, dając nam możliwość podglądania hermetycznego świata, w którym zachodzą tajemnicze procesy. Portretuje to, co nie jest na pokaz, bez zbędnych upiększeń. Napotykane postaci są fragmentaryczne, a przestrzeń zdezintegrowana i absurdalna. Fotograficzny labirynt Tomka Tyndyka odcina od świata zewnętrznego, narzuca konieczność wędrówki, nie pozwala na pozostawanie w miejscu. Wydaje się, tak jak u Gustava René Hocke’a, „jednoczącą metaforą obliczalnych i nieobliczalnych elementów świata”.

                                                                                                                   Krzysztof Kowalczyk

 

 Otwarcie wystawy o godzinie 16.00 w klubie festiwalowym „Wejściówka”, wstęp wolny.

20 maja (sobota), godz. 22.30

Debiutanci podpalą teatr? – fire show przed Teatrem i m. Wilama Horzycy

Fire show w wykonaniu licznej grupy młodych twórców powstające od piątku 19 maja (można śledzić przygotowania) i pokazane na placu przed Teatrem w dniu otwarcia Festiwalu. Można się spodziewać bogatego zestawu urządzeń do tworzenia efektów ogniowych. Widowisko reżyseruje Niko Niakas, za strefę ognia odpowiada Dominika Dembek, gościnnie wystąpi Chór Akademicki UMK, który zaśpiewa dwie kompozycje Marcina Partyki do słów Pawła Kowalskiego.

regulamin imprezy plenerowej

21 maja (niedziela), godz. 15.00

Czas: około 1h 30

Beniamin Bukowski Niesamowici bracia Limbourg

Reżyseria: Judyta Berłowska

Bracia Limbourg znani są jako twórcy „Bardzo Bogatych Godzinek księcia de Berry”, zdobionych miniaturami  przedstawiającymi  dwanaście miesięcy. Beniamin Bukowski, zestawia  średniowiecze z czasem współczesnym,  opowiada o rozterkach twórczych artysty i jego lęku przed śmiercią, który pozostaje niezmienny niezależnie od czasów, w których żyjemy.                                                                                                                                                                                                                                 Miniaturzyści efektownie opowiadający historie przy pomocy małych obrazków wyrastają w dramacie Bukowskiego na protoplastów współczesnej kultury obrazkowej, której bezmyślnych konsumentów autor poddaje druzgocącej krytyce: Ostatnimi czasy (…) patrzyliśmy w miliardy małych obrazków. Była to owa czysta, bezinteresowna przyjemność, którą Arystoteles wiązał z filozoficzną kontemplacją. A Kant z doznaniem estetycznym… (…) Proszę zobaczyć. Bracia Limbourg też tu są. Co prawda na instagramie nie mają wielu wyników wyszukiwań. Mogą być modni, ale źle się na nich patrzy. W Internecie nigdy bym ich nie polubił. Co najwyżej udostępnił. Instagram weryfikuje, na co naprawdę dobrze się patrzy (…) zawsze już będziemy oglądać. I nigdy już nie będziemy widzieć.

Debiut dramaturgiczny: Beniamin Bukowski

Po prezentacji dramatu odbędzie się spotkanie z autorem.

 

21 maja (niedziela), godz. 17.00

Czas: około 1h 30

Jacek L. Zawada Ogrody chwały

„Ogrody chwały” to  telewizyjny reality show Charlesa Benningtona,  bijący rekordy oglądalności.                                                                                       Charyzmatyczny prowadzący zaprasza do studia trzy pary, które biorą udział  w ryzykownych grach: prowadzący jest zawodowym kłamcą, nadaje graczom imiona znaczące: Karmazynowa Królowa, Chory Zdrajca, Cerber, Pianista, Pajac i Lodołamacz, co jednoznacznie narzuca postaciom nowe tożsamości. Bezwzględny Bennington przemienia dobrego męża w niewiernego zwyrodnialca a dobrą przyjaciółkę w bezwzględną morderczynię. Wyciąga na światło dzienne wstydliwe i kontrowersyjne sekrety bohaterów. Partnerów w związku przemienia w przeciwników w grze. To wszystko relacjonowane jest na żywo. Jeśli któryś z graczy złamie reguły,  zostaje skazany na śnierć. Egzekucje na Placu Królewskim odbywają się na oczach widzów. Wejście do studia kolejnych za wodników poprzedzają oczywiście… reklamy. Oto współczesna „rozrywka”.

Debiut dramaturgiczny: Jacek L. Zawada

 Po prezentacji dramatu odbędzie się spotkanie z autorem.

(fot. Małgorzata Piwińska)

26 maja (piątek), godz. 21.30

Bass Astral x Igo – koncert plenerowy przed Teatrem im. Wilama Horzycy

Elektroniczny duet Bass Astral x Igo tworzą producent Kuba Tracz i wokalista Igor Walaszek (członkowie grupy Clock Machine). W 2016 r.  ukazała się debiutancka płyta „Discobolus” (wytwórnia Iglo records sp. z o.o.).

Wstęp wolny

(W przypadku niepogody koncert odbędzie się na dużej scenie TWH)

regulamin imprezy plenerowej