July
ndpnwtśrczptso
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031

Mizantrop

  • Description
  • Fotos
  • Recenzja
  • Realizatorzy
  • Ticket prices

Molière „Mizantrop”
(Le Misanthrope), wolny przekład prozą Jana Kotta
Reżyseria i opracowanie muzyczne: Norbert Rakowski
Scenografia: Janusz Mazurczak
Kostiumy:  Justyna Gwizd
Projekcje: Rafał Turski
Premiera: 29 marca 2014

Molière napisał „Mizantropa” niemal 350 lat temu, ale tekst wciąż zachowuje aktualność. Nadal ludzie zadają sobie pytanie: być czy mieć? Główny bohater „Mizantropa” odpowiada bez namysłu: być. Alcest – młody, przystojny kawaler, zakochany jest w Celimenie – młodej, pięknej pannie z pozycją w towarzystwie. I wszystko świetnie złożyłoby się w całość, i byłby to piękny obraz miłości, gdyby nie to, że Alcest pomimo, że jest krytyczny wobec ludzi jest również złośliwy, bezkompromisowy w kwestii zasad, ale także ślepo uparty, a jego mówienie prawdy często przeradza się w obrażanie rozmówców. Z kolei Celimena oszukuje, obgaduje i ośmiesza Alcesta, flirtując z innymi, nie jest w stanie sprostać surowym wymaganiom „wybranka”.

Dzisiaj “Mizantrop” jest walką o przywrócenie wartości, które się zdewaluowały. Żyjemy w czasach, w których coraz bardziej brakuje autorytetów. Nikt nie buntuje się, nie walczy o prawdę i o to, co ważne, a ktoś, kto odwołuje się do wyższych wartości, zostaje uznany za osobę niegroźną, wręcz śmieszną. Czy można być nonkonformistą w dzisiejszym świecie?
Udział biorą: Matylda Podfilipska, Julia Sobiesiak, Teresa Stępień-Nowicka, Agnieszka Wawrzkiewicz, Tomasz Mycan, Maciej Raniszewski, Paweł Tchórzelski, Michał Marek Ubysz, Arkadiusz Walesiak.

Czas trwania: 1 godzina 15 minut (bez przerwy)

Polecam ten spektakl, głównie dlatego, że skłania on do refleksji nad szeroko rozumianą ludzką naturą oraz nad jej wieloma obliczami (Marta Pomykaj, “Dziennik Teatralny”, 18.04.2014).

Molière „Mizantrop”
(Le Misanthrope), wolny przekład prozą Jana Kotta
Reżyseria i opracowanie muzyczne: Norbert Rakowski
Scenografia: Janusz Mazurczak
Kostiumy:  Justyna Gwizd
Projekcje: Rafał Turski

Ticket prices: normal – 25 PLN, reduced – 18 PLN, school – 16 PLN