#ciemność

Premiera: 14 kwietnia 2018 r., Scena na Zapleczu


Trzymasz w ręku smartfon. A w nim smsy, Facebook, Instagram. Ciężko wyobrazić sobie życie bez niego.  W przeciętnym smartfonie jest około 16 gramów miedzi, której największym producentem jest Chile. Powstają kolejne kopalnie. W bateriach telefonów jest kobalt, którego największym producentem jest Kongo. Powstają kolejne kopalnie.

A my chcemy więcej, więcej, więcej smartfonów.

Jądro ciemności jest bliżej niż myślisz.

Jądro ciemności to realne miejsca na Ziemi – wszędzie tam, gdzie toczą się wojny o surowce, wojny domowe, eksploatacja złóż kosztem natury.

Spektakl „#ciemność” to próba przyjrzenia się naszej obojętności i odpowiedzialności za współczesny świat.

„#ciemność” to także próba „odczarowania” powieści Conrada, która często postrzegana jest jako „najkrótsza” i „najnudniejsza” z lektur szkolnych. Na spektakl zapraszamy szczególnie nastolatków.

Nauczyciele – opiekunowie grup, które przyjdą na nasz spektakl, otrzymają program ze scenariuszem lekcji i tropami dyskusji na temat „Jądra ciemności” Conrada.


Tomasz Kaczorowski

„#ciemność”

Reżyseria i opracowanie muzyczne: Tomasz Kaczorowski/Paweł Paszta

Dramaturgia: Mariusz Babicki

Scenografia: Agnieszka Wielewska

Kostiumy: Grupa MIXER

Asystent reżysera: Mirosława Sobik

Występują: Maria Kierzkowska, Mirosława Sobik, Jarosław Felczykowski, Wojciech Jaworski, Paweł Kowalski, Arkadiusz Walesiak

Fotografie: Wojtek Szabelski

Czas trwania: 1 godzina 15 minut (bez przerwy)

W spektaklu wykorzystywane są lampy stroboskopowe. 

Spektakl bierze udział w 25. edycji Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

Ogólnopolski Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej ma na celu nagradzanie najciekawszych poszukiwań repertuarowych w polskim teatrze, wspomaganie rodzimej dramaturgii w jej scenicznych realizacjach oraz popularyzację polskiego dramatu współczesnego. Konkurs organizowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.

W I etapie Konkursu spektakle ocenia Komisja Artystyczna w składzie: Dominik Gac, Andrzej Lis, Henryk Mazurkiewicz, Piotr Morawski, Jacek Sieradzki, Sandra Szwarc i Zuzanna Berendt.

Recenzje

To bardzo ambitne przedstawienie pod każdym względem. Zostało skonstruowane na znakomitym tekście Tomasza Kaczorowskiego, który to został umieszczony w Programie do spektaklu. Tekście nie tylko wartościowym pod względem literackim, będącym syntezą przemyśleń autora związanych z wymienionymi powyżej dziełami literackimi i filmowymi, ale i komunikujący się z widzami ogólnie pojętym językiem komputerowym.

Ilona Słojewska, Dziennik Teatralny Bydgoszcz, 21 kwietnia 2018

Newsletter

Tylko ciekawe wiadomości

Zapisz się na nasz newsletter. Wysyłamy wiadomości z nowym repertuarem i nowościami w ofercie teatru, a także atrakcyjnymi zniżkami.