Mimo konieczności odwołania wszystkich spektakli i wydarzeń w naszym teatrze, działamy dla Państwa online.

  • “A Nazareńczyk został sam” Salon Poezji Online 

W ramach cyklicznego wydarzenia, jakim w Teatrze Horzycy są Salony Poezji, przygotowaliśmy tym razem salon online. W okresie Wielkiego Tygodnia wzięliśmy na warsztat wiersze związane z oczekiwaniem, motywem postu, zadumy, czy wprost – Wielkanocy.

Wśród czytanych przez aktorów Teatru Horzycy poetów znajdują się Zbigniew Herbert, Wisława Szymborska, Tadeusz Różewicz, Julian Tuwim, Czesław Miłosz, ks. Jan Twardowski, Leopold Staff i inni.

TUTAJ można obejrzeć materiał, który będzie dostępny przez miesiąc do 9 maja.

Wystąpi zespół aktorski Teatru Horzycy
opieka reżyserska Paweł Paszta
wybór wierszy: aktorzy, Beata Banasik i Paweł Paszta

  • Ostatnia Wieczerza | transmisja online 

W zeszłym roku minęło dokładnie 500 lat od śmierci wielkiego humanisty Leonarda da Vinci. W zadumie Wielkiego Tygodnia poddaliśmy się kontemplacji jego obrazu Ostatniej Wieczerzy.

W tym roku przypominamy to wydarzenie w formie transmisji online. Link można znaleźć TUTAJ.

Podążając za historią biblijną, a także za motywem pożegnania w kulturze i sztuce przygotowaliśmy improwizowany spektakl. Aktorzy na proscenium dużej sceny Teatru Horzycy prowadzili działania zapętlone przez 2 godziny między 17 a 19 w Wielki Czwartek 2019 roku (18.04), oparte na różnych wątkach powiązanych z “ostatnią wieczerzą”, kruchością życia, chlebem i pożywieniem, Biblią i pamięcią, śmiercią i duchami, tajemnicą, malarstwem, czy ciałem.

Improwizacje uruchamiały określone znaki, dawane na żywo przez reżysera, i toczyły się wokół dialogów spisanych na próbach. Tłem stały się fragmenty muzyki poważnej powiązanej z tematem Wielkiej Nocy, takich kompozytorów, jak Bach, Pergolesi, czy Mozart.

Przedsięwzięcie było inspirowane przez malarza i scenografa Jerzego Michała Murawskiego i odbyło się w ramach projektu pod tytułem „Dziennik Podróży z Ostatnią Wieczerzą”. Kostiumy wykorzystane na scenie pochodziły z rozwijanej przez artystę w ostatnich latach instalacji poświęconej żywemu obrazowi Ostatniej Wieczerzy.

„Było to przed Świętem Paschy. Jezus wiedząc, że nadeszła Jego godzina (…), umiłowawszy swoich na świecie, do końca ich umiłował. W czasie wieczerzy, gdy diabeł już nakłonił serce Judasza Iskarioty, (…) aby go wydać, wiedząc, że Ojciec dał Mu wszystko w ręce oraz że od Boga wyszedł i do Boga idzie, wstał od wieczerzy i złożył szaty. A wziąwszy prześcieradło nim się przepasał. Potem nalał wody do miednicy. I zaczął umywać uczniom nogi i ocierać prześcieradłem, którym był przepasany…” J13, 1-5 (Biblia Tysiąclecia)

WYSTĄPILI: Karina Krzywicka, Joanna Rozkosz, Agnieszka Wawrzkiewicz, Jarosław Felczykowski, Wojciech Jaworski, Paweł Kowalski, Tomasz Mycan, Maciej Raniszewski, Paweł Tchórzelski, Arkadiusz Walesiak, Grzegorz Wiśniewski, Bartosz Woźny

inspicjentka: Anna Kruzińska

rekwizyty: Jacek Olkowski
brygadzista sceny: Piotr Drost
dźwięk: Jakub Krikel
światło: Waldemar Boruń
kamera: Andrzej Jaworski
montaż nagrania: Paweł Paszta

kostiumy: Jerzy Michał Murawski

reżyseria: Paweł Paszta

dofinansowano ze budżetu Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego

  • “Edyp Tyran” online

W związku z zamknięciem teatrów ostatnie planowane przedstawienia “Edypa Tyrana” musiały zostać odwołane. Nie chcieliśmy jednak, by spektakl zszedł z afisza całkiem bez pożegnania. Dlatego proponujemy transmisję spektaklu online. 

Link do transmisji na Facebooku TUTAJ

Spektakl dostępny również na vimeo bit.ly/EdypTyranVimeo 

Spektakl będzie dostępny przez miesiąc – do 2 maja.

  • CZYTANIE DRAMATU ONLINE

Hanoch Levin „Udręka życia”

przekład: Agnieszka Olek

opracowanie tekstu i reżyseria: Damian Josef Neć

Jona i Lewiwa Popoch są małżeństwem z trzydziestoletnim stażem. Pewnej nocy Jona postanawia opuścić Lewiwę, by zacząć spełniać swoje stłamszone małżeństwem marzenia. Pełna lewinowskiego poczucia humoru rozmowa w małżeńskiej alkowie staje się pretekstem do zbadania kondycji współczesnego człowieka. Wspólnie z Levinem stawiamy sobie pytania o granice miłości, samotność oraz lęk przed nowym.

TUTAJ znajdują linki do transmisji. Materiał będzie dostępny do 3 maja.

Obsada:
Jona Popoch: Paweł Kowalski
Lewiwa Popoch: Małgorzata Abramowicz
Gunkel: Jarosław Felczykowski

Prawa autorskie autora sztuki reprezentuje Institut of Israeli Drama za pośrednictwem Agencji Dramatu i Teatru.

  • POZNAJ TEATR ONLINE

Na naszej stronie na Facebooku pojawiały się materiały filmowe z cyklu “Poznaj Teatr Online”. Nasz dyrektor ds. artystycznych Paweł Paszta pokazał Państwu miejsca wyjątkowe – niedostępne nawet podczas tradycyjnego zwiedzania.

Strych nad widownią dużej sceny

Kotłownia pod dużą sceną

Rekwizytornia pod widownią

Podscenie i orkiestron

  • NIEDZIELA W TEATRZE ONLINE

Realizujemy również Niedziele w Teatrze Online w formie czytanej bajki oraz zadania dla najmłodszych. Pierwsza taka Niedziela odbyła się 15 marca:

Matylda Podfilipska czyta fragment “Opowiadań z Doliny Muminków” Tove Jannson (tłum. Irena Szuch-Wyszomirska).

Stwórz domową orkiestrę.

Kolejna Niedziela w Teatrze Online miała miejsce 5 kwietnia. Jej tematem była odwaga.

Maria Kierzkowska czyta książkę “Wilczek Leon – odwaga i uważność” Agnieszki Pawłowskiej

  • PLEBISCYT NA ULUBIONY SPEKTAKL

Organizujemy również plebiscyt na ulubiony spektakl naszych widzów z okazji przypadającego w 2020 r. stulecia teatru polskiego w Toruniu. 

Tutaj dodaj propozycję spektaklu

lub wyślij w mailu na adres promocja@teatr.torun.pl

Wybierzemy najczęściej pojawiające się odpowiedzi i zorganizujemy głosowanie.

  • HORZYCA Z DOMU I ZRÓB SOBIE TEATR

Zachęcamy ponadto do obserwowania naszej strony na Facebooku, gdzie umieszczamy filmy nagrywane przez aktorów i aktorki w cyklu “Horzyca nadaje z domu” #HorzycaZdomu oraz umieszczamy zadania i łamigłówki związane z naszym teatrem w cyklu #ZróbSobieTeatr które można wykorzystać do pracy i zabawy w domu.

Wkrótce kolejne propozycje!

Newsletter

Tylko ciekawe wiadomości

Zapisz się na nasz newsletter. Wysyłamy wiadomości z nowym repertuarem i nowościami w ofercie teatru, a także atrakcyjnymi zniżkami.