wróć

Czytanie. Reportaż w czerwcu

Fot. Jakub Pleśniarski

 

CZYTANIE. REPORTAŻ. JUSTYNA KOPIŃSKA

Zapraszamy na spotkanie z autorką oraz czytanie fragmentów ze zbiorów reportaży „Polska odwraca oczy” oraz  „Z nienawiści do kobiet”.

 

11 czerwca (poniedziałek), godz. 19.00

Plac przed Teatrem im. Wilama Horzycy

 

Czytają:  

Ewa Pietras, Mirosława Sobik, Teresa Stępień-Nowicka, Jarosław Felczykowski

Spotkanie poprowadzi:

Wojciech Spirewski

 

Tylko osoba pozbawiona empatii, zaślepiona lub do szpiku kości zła może przejść obojętnie obok spraw, które Justyna Kopińska wydobywa na światło dzienne. Teksty napisane prostym, dziennikarskim językiem, reportaże z wartkością akcji rodem z kryminału. Historie tak poruszające, że wolałoby się o nich nie wiedzieć, ale poznając je, nie da się o nich nie myśleć. To nie są książki dla każdego. Wymagają intelektualnej odwagi zetknięcia się ze złem w ludzkiej postaci. Wymagają nie odwracania oczu.

Justyna Kopińska ukrywa nazwiska ofiar,  nie ukrywa nigdy nazwisk osób, które swoją bezczynnością, ignorancja lub brakiem kompetencji przyczyniły się do trwania zła, bo jak pisze, „to właśnie milczenie w obliczu zła sprawia, że jesteśmy martwi, choć żyjemy”.

Podczas spotkania usłyszymy fragmenty z książek „Polska odwraca oczy” oraz „Z nienawiści do kobiet”.

Przed teatrem będzie można kupić książki Justyny Kopińskiej, a po spotkaniu odbędzie się losowanie książek autorki oraz gadżetów teatralnych.

Wydarzenie odbędzie się w ramach Toruńskiego Festiwalu Książki. Współorganizatorami wydarzenia są Teatr im. Wilama Horzycy,  Instytut Promocji Nauki i Edukacji oraz Centrum Kultury Dwór Artusa.

 

Justyna Kopińska – reporterka, socjolog. Zajmuje się głównie tematyką kryminalną, związaną z prawem karnym, sądami i więziennictwem. Jedna z najliczniej nagrodzonych polskich reportażystek. Jako pierwsza dziennikarka z Polski otrzymała European Press Prize przyznawaną przez The Guardian Foundation i The Reuters Foundation. Jest laureatką Nagrody Dziennikarskiej Amnesty International – Pióro Nadziei. Zdobyła Nagrodę PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego, Grand Press, Nagrodę Newsweeka im. Teresy Torańskiej oraz wyróżnienie Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego. Autorka książek „Czy Bóg wybaczy siostrze Bernadetcie?”, „Polska odwraca oczy” oraz „Z nienawiści do kobiet”.

Wstęp wolny