wróć

Czytanie. Dramat. Jean-Paul Sartre „Muchy”

W ramach cyku Czytanie.Dramat zapraszamy 27 listopada o godzinie 19.00 na Scenę na Zapleczu. W formie czytania performatywnego i rozmowy z widzami sprawdzimy dzisiejszy potencjał w dramacie z 1943 r. „Muchy” miały swoją premierę 34 lata temu w Teatrze Horzycy – być może czas na kolejną próbę interpretacji dzieła noblisty.

„Muchy” to opowieść o strachu i manipulacji. Rozbudzanie lęku i poczucia winy w społeczeństwie, aby utrzymać władzę, to temat nieustająco aktualny. Zastraszanie jest metodą, która sprawdza się, niezależnie od ustroju politycznego, religii, czy momentu historycznego. Było obecne dawniej – wykorzystywali to narzędzie władcy świeccy i przywódcy duchowi, głowy państw i kościołów, guru przewodzący grupom i sektom, dyktatorzy – jest obecne i dziś. Manipulacja ludźmi za pomocą strachu jest bardzo skutecznym narzędziem w makro (polityka, religia, media) oraz mikro skali (rodziny i grupy).

Reżyseria: Julia Szmyt
Wystąpią: Miron Jagniewski (gościnnie), Matylda Podfilipska, Teresa Stępień – Nowicka, Jarosław Felczykowski, Paweł Tchórzelski

Wstęp wolny . Wejściówki do odbioru od 20 listopada (poniedziałek) w Biurze Obsługi Widzów.