wróć

Gdzie jest ciemno? Premiera spektaklu „#ciemność” w reż. Tomasza Kaczorowskiego i Pawła Paszty w Teatrze im. Wilama Horzycy.

Trzymasz w ręku smartfon. A w nim smsy, Facebook, Instagram. Ciężko wyobrazić sobie życie bez niego. 

W przeciętnym smartfonie jest około 16 gramów miedzi, której największym producentem jest Chile. Powstają kolejne kopalnie. W bateriach telefonów jest kobalt, którego największym producentem jest Kongo. Powstają kolejne kopalnie.

A my chcemy więcej, więcej, więcej smartfonów.

Jądro ciemności jest bliżej niż myślisz.

Jądro ciemności to realne miejsca na Ziemi – wszędzie tam, gdzie toczą się wojny o surowce, wojny domowe, eksploatacja złóż kosztem natury.

Spektakl „#ciemność” to próba przyjrzenia się naszej obojętności i odpowiedzialności za współczesny świat.

„#ciemność” to także próba „odczarowania” powieści Conrada, która często postrzegana jest jako „najkrótsza” i „najnudniejsza” z lektur szkolnych. Na spektakl zapraszamy szczególnie nastolatków.

Nauczyciele – opiekunowie grup, które przyjdą na nasz spektakl, otrzymają program ze scenariuszem lekcji i tropami dyskusji na temat „Jądra ciemności” Conrada.

 

W sobotę, 14 kwietnia, o godz. 19.00 na Scenie na Zapleczu w Teatrze im. Wilama Horzycy odbędzie się premiera spektaklu „#ciemność” w reż. Tomasza Kaczorowskiego i Pawła Paszty. Tomasz Kaczorowski jest także autorem tekstu inspirowanego „Jądrem ciemności” Conrada oraz współczesnością wykorzystującą kody popkultury. Ważnym widzem dla twórców jest młodzież. Jak mówi Kaczorowski: „(…)zależy mi na dialogu z młodymi ludźmi w teatrze i poprzez teatr w obecnej sytuacji społecznej  – przyzwolenia na mowę nienawiści, polaryzację i radykalizację…”. Za dramaturgię spektaklu odpowiada Mariusz Babicki, a koncepcję scenografii stworzyła Agnieszka Wielewska. Na scenie zobaczymy kostiumy Grupy MIXER. Twórcy rozpoczęli pracę nad spektaklem od warsztatów dramaturgiczno-teatralnych z toruńską młodzieżą.

 

 

 

Tomasz Kaczorowski

„#ciemność”

Reżyseria i opracowanie muzyczne: Tomasz Kaczorowski/Paweł Paszta

Dramaturgia: Mariusz Babicki

Scenografia: Agnieszka Wielewska

Kostiumy: Grupa MIXER

Asystentka reżysera: Mirosława Sobik

Występują: Maria Kierzkowska, Mirosława Sobik, Jarosław Felczykowski, Wojciech Jaworski (gościnnie), Paweł Kowalski, Arkadiusz Walesiak

Premiera: 14 kwietnia (sobota), godz. 19.00, Scena na Zapleczu