wróć

Audiodeskrypcja w Teatrze Horzycy

Teatr Horzycy jest miejscem otwartym na szerokie grono odbiorów. To przyjazna przestrzeń, do której chce się wracać. Od lutego 2018 roku umożliwiamy odbiór spektaklu „Nieskończona  historia” osobom z dysfunkcjami wzroku. W czasie spektaklu audiodeskrypcyjnego, lektor opowiada o warstwie wizualnej dzieła (np. wyraz twarzy aktorów, mowa ciała, kostiumy…), co pozwala osobom niewidomym i słabowidzącym podążać za akcją sztuki.

Powstanie audiodeskrypcji było możliwe dzięki współpracy z Fundacją „Nieograniczona” im. Bogny Olszewskiej. Dziękujemy.

Fundacja „Nieograniczona” kontynuuje dzieło Bogny Olszewskiej – feministki, aktywistki, kulturoznawczyni, pracownicy Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Bogna przygotowała m.in. audiodeskrypcję Parku Rzeźby na warszawskim Bródnie oraz była pionierką audiodeskrypcji w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Była z nami w latach 1988-2014.

Na stronie Fundacji można przeczytać:

„Fundacja Nieograniczona działa na rzecz edukacji i dialogu społecznego, wyrównywania szans oraz upowszechniania wiedzy na temat praw osób z niepełnosprawnościami, wykluczonych społecznie czy zawodowo, mniejszości seksualnych i etnicznych. Prowadzi działania na rzecz poszanowania praw i swobód obywatelskich, różnorodności i tolerancji. Wspiera idee społeczne, które czynią nasz świat lepszym miejscem do życia.

Fundacja Nieograniczona stoi zawsze po stronie miłości”.

 

Pierwszy spektakl z audiodeskrypcją odbędzie się 1 lutego, o godz. 19.00 na Dużej scenie. „Nieskończona historia” otrzymała II Nagrodę w 22. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Wyróżnienie otrzymał także zespół aktorski oraz reżyserka spektaklu, Małgorzata Warsicka.