wróć

Aplikacja „Bydgoskie Przedmieście” – zapraszamy na niezwykły spacer!

To był intensywny, bogaty w emocje i przemyślenia dzień.

W sobotę, 21 września, odbyła się premiera naszej aplikacji „Bydgoskie Przedmieście”, która zaprasza na spacer, podczas którego poznajemy tę dzielnicę oczami mieszkanek i mieszkańców. Zebraliśmy historie dwudziestu osób, które opowiadają o tym, co sprawia, że w swoim domu, kamienicy lub na Bydgoskim czują się jak w domu. Rozmówcy podzielili się z nami opowieściami o szczególnie ważnych dla nich przedmiotach. O tych historiach nie przeczytamy w przewodnikach, a pozwalają one spojrzeć na Bydgoskie Przedmieście z innej perspektywy.

W ramach projektu „Mazagan. Inspiracje” prowadziliśmy także działania na trzech podwórkach na Bydgoskim Przedmieściu.  Był to wyjątkowy czas, podczas którego rozmawialiśmy o problemach, potrzebach i marzeniach mieszkańców. Wspólnie z nimi wypracowaliśmy koncepcję działań,  których efekty poznaliśmy w sobotę. Udało się wyremontować dwa pokoje na Koszarach Ułańskich, w których stworzyliśmy jednodniowe muzea. Na jednym z podwórek przy ulicy Mickiewicza powstała drewniana altana, w której zaprezentowaliśmy prace plastyczne dzieci inspirowane słowem „dom”. Mieszkańcy innej kamienicy, także przy ul. Mickiewicza, wzięli udział w nagraniu filmu, w którym dzielili się swoim doświadczeniem mieszkania na Bydgoskim oraz opowiadali o swoim domu.

Bardzo dziękujemy za wspólny spacer oraz zachęcamy do odkrywania Bydgoskiego Przedmieścia.

Aplikację można pobrać tutaj.

Projekt „Mazagan. Inspiracje” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz z budżetu Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

 

Fot. Alicja Trojnar